Jak a co na sebe?

Nezačneme zde úplně odspodu, zaměříme se výhradně na vrchní vrstvu, tedy na kalhoty a bundu.

Bundu nosím trochu větší, musí se pod ní vejít celý břuch i spodní vrstvy. Dole nejlépe až pod ten břuch, při vykonání oslavné zdravice by rukávy měly sahat až po zápěstí. Pokud má bunda plnit roli nepro-mok a zároveň pusť-vlhko-ven, měla by být i s lepenými švy a měla by jít kolem těla stahovat. Stejně tak konce rukávů bychom měli mít stahovací, nejlépe jednou rukou i v rukavici. Kapsy bývají uzavíratelné, nejlépe vodě odolnými zipy. Zipy by měly hladce pochodovat ve vymezené dráze, nechytajíc látku kolem jako opilec ruční brzdu ve vlaku. Obousměrný zip je možný, nabízí více možností rozepnutí. Ale také se s ním více pereme. A leckdy platí to staré známé „v jednoduchosti je síla“.

Výbornou věcí je u bundy odvětrávací otvor v podpaží (zajištěný zipem). Střih, kopírující dokonalé křivky Vašeho těla, je samozřejmostí. Upozorňuji, že šijeme PRO ČLOVĚKA, pro kulturisty bychom museli ušít 5 bund a pospojovat druky, abychom sladili pravé úhly na postavě. Bunda tedy nesmí omezovat Váš rozlet, nejlépe otestujeme vzpažením, předklonem či volným pádem ze židle (lze i schody nebo stůl). A podšívka? Podle mě není výhodou, lépe vrstvit, jak uznáte za vhodné.

Bunda je sice na tělo, ale co na to kebule? Kapuce patří k dobré bundě jako Pat k Matovi (když hrábneme do naší politické scény). Kapuce by měla jít nasadit přes přilbu (a s dostatečnou rezervou, aby hlavou šlo otáčet či ji zvedat). Také by měla umožňovat bundu zapnout až ke krku, aby neutíkalo teplo. A měla by jít stáhnout tak, aby orlí zrak viděl i to, co vidět nemá. A co by naopak neměla, aby stahovací gumy a šňůrky nás v horském fénu nad 100 km/h nešlehaly do tváří a očí. A bazmekty z kovu na kapuci vůbec nepatří, mohou přimrznout ke rtům.

Kalhoty by nám měly umožnit překonání vysokých schodů či stupů, a to díky vhodnému střihu i anatomicky tvarovaným kolenům. A musíme pod ně případně nasadit bombarďácké spodky či slušivé flísové kalhotky. Zvýšený pas je pohodlný, vyšší zádová část chrání před zákeřným ptákem houserem. Na partie, kam nás zemská přitažlivost ráda pohodí, je vhodné vyztužení, což je kolenní a zadeční část. Jsou –li kšandy (regulovatelné), tak by neměly padat, samovolně se povolovat a tlačit. Ideální je suchý zip nebo guma, batoh dokáže do zad nadlouho vytlačit ozdobný reliéf knoflíku. Po délce nohavic mohou být zipy, poslouží pro snazší oblékání a svlékání či větrání. Příliš široké nohavice usnadňují pohyb, ale mohou si kapku nerozumět s mačkami. Dlouhé by nohavice měly být tak, aby zakryly pohorky.