FAKTA A MÝTY O MEMBRÁNÁCH

Při nenáročném pohybu fungují veškeré membrány na trhu. Pokud se ovšem jedná o horolezectví a náročnou turistiku (tedy větší stoupání, těžší batoh, náročné klimatické podmínky), vše fungovat až tak nemusí a projeví se rozdíly mezi membránovými textiliemi. Tyto textilie neprofoukne vítr, neměly by promoknout a naopak by měly dýchat, být prodyšné. Krátce jde o nepro-pro matroše. Bývají 2 typů-

a)mikroporézní membrána – PTFE, tedy teflon, s póry v tkanině. Póry „pustí“ vodní páru ven, membrána je tak prodyšná. Naopak, díky povrchovému napětí materiálu do pórů nemůže vniknout žádná voda. Nevýhodou je, že praním a nečistotami, vzniklými při používání (prach, pot), klesá prodyšnost a příp. i nepromokavost. Odolnost vůči nečistotám lze zvýšit chemicky.

b)neporézní membrána – je jednolitou vrstvou, tedy bez pórů. Díky konstrukci membrány jsou vodní molekuly vody „tlačeny“ z rubové strany na lícní a zde se odpaří. Tkanina tedy nepromokne, protože její jednolitost nepustí vodu. PUR vrstva ochrání teflon před nečistotou a poškozením.

SONY DSC

A tady jsme u síly membrány – ta sama o sobě plus ochranné vrstvy není úplně tenká. A právě tenká membrána zajistí snadný odvod vlhkosti. Ovšem zároveň je lehce poškoditelná. Chrání ji tedy oboustranně nalaminovaná ochranná vrstva. Což zvyšuje hmotnost bundy.

Je třeba si uvědomit tato fakta:

-Jiná bude papropropustnost za hezkého a suchého počasí a jiná za značného venkovního vlhka. A některá membrána bude dokonale nepromokavá a „dýchat“ bude až za vlhka. Prostě, musíte se zpotit, a bunda jaksi nastartuje, takže za suchého dne budete neustále v mírně vlhkém odění. Jiné materiály neberou ohled na vlhkost vzduchu a lépe dýchají. Často jsou velmi lehké, ale tím i více trpí oděrem. A jsou na trhu špičkové materiály, ovšem prodejnost sráží chybějící všudypřítomný marketing.

-Pokud valíme do kopce se sviní na hrbu, potíme se ve všem. I ve vietnamském tričku s nulovou gramáží. A to těžko brání odvodu vlhka nějakou tloušťkou matroše! Takže zázraky nečekejme. Vše berme s rezervou, u nového auta taky měří spotřebu za ideálních podmínek někde na okruhu. Reálná bude jinde. Takže čísla výrobců nejsou vymyšlená, ale jaksi v přírodě zkušenost může ukázat něco jiného.

-je třeba si uvědomit ještě jednu skutečnost – pokud bundu pěchujeme hlava nehlava do báglu, laminát časem popraská a bunda ztratí svou nepromokavost. Což platí i pro ošetřování, neždímejte membránu ručně, mačkáním a kroucením potřebné vlastnosti spolehlivě odstraníte.

-a jak se obléci? Lépe, než softshellovou bundu (byť s membránou), je lepší „softšelku“ nechat doma a obléci lehkou bundu z kvalitního fleece. Bude dýchat a na ni pak membránovou větrovku. Nepromokne, neprofoukne a bude dýchat. Softshell sice do určité míry odolává vodě, ale časem nasákne. Toto platí v případě horských aktivit, kdy hrozí i déšť či mokrý sníh.