NANOMEMBRÁNOVÉ MATERIÁLY A FARAMUGO

Proč nanomembrána (dále NMB), když může stačit membrána běžná? Protože jde o vývoj, další krok dopředu z hlediska funkčnosti oblečení.

NMB neobsahuje teflon PTFE, při jehož zpracování jsou použita jedovatá rozpouštědla (a údajně je rakovinotvorný). NMB je velmi jemná, snadno se může poškodit. Na rozdíl od konkurence nejde o fólii, ale o jemná vlákna. Jejich výhodou je jemnost.  Tato nanovlákna jsou tak jemná, že nejsou vidět pod běžným mikroskopem. Nanometr (nm) je miliardtina metru. Vedle takového vlákna je lidský vlas objemnou hmotou. Běžná membrána obsahuje spoustu pojiva, které pochopitelně nemá „funkční“ schopnosti.

Česká společnost NANOMEMBRANE je dnes jediným (skutečným) výrobcem nanomembrán na světě. Aby se materiál mohl nazývat nanomembránou, musí mít průměr vlákna pod 500 nm. NMB má vlákna do 150 nm a obsahuje min. o 20 – 25% více pórů, proti běžné membráně.

Proti běžným membránám je výrobní cena NMB poměrně vysoká. Funkční oděv z NMB vyniká zejména nadprůměrnou paropropustností. NMB je i v pružné, tedy strečové formě materiálu.

Vrchním materiálem je polyamid nebo polyester.  Tkaniny vyrobené z polyamidu se vyznačují tepelnou stálostí a značnou mechanickou odolností. PAD více přijímá vlhkost z ovzduší, PES je vysoce oděruvzdorný. Nešustí, což je uživatelsky velmi příjemné. Švy Faramugo lepí anglickou páskou Bemis.

VODĚODOLNOST – vodní sloupec NMB uvádí od 10.000 mm, ale většina materiálů přesahuje 20.000 mm, což pro použití v outdooru naprosto postačuje

PAROPROPUSTNOST – RET membrány je 0 Pa.m2.W-1, s vrchní tkaninou od 1,0 (neboli MVTR kolem 110.000 g/m2/24 h.)

PRODYŠNOST – co je pod 10 l/m2/s, je 100% větruodolné, materiály NMB jsou od 1,01

HYDROPHOBIC EXTREME (HE) – patentovaná úprava, kdy voda po povrchu tkaniny steče, nevsákne se. Navíc se to týká i olejových materiálů, takže nedochází ke znečištění. Tekutina se neudrží na povrchu tkaniny a steče pryč. Tato technologie je velice šetrná k přírodě, protože se aplikuje za sucha, neznečišťuje tedy vodu. Každý z materiálů NMB je ošetřen úpravou HYDROPHOBIC EXTREME (HE).

Co je výhodou oblečení a vybavení, ušitého z české nanomembrány? Je jí vynikající paropropustnost. Přitom se materiály vyznačují pevností a lehkostí. Na každém z nás je rozhodnutí, zdali chce drahou pláštěnku nebo skutečně funkční bundu do hor.

Z jakých materiálů FARAMUGO šije své výrobky? 

  • z 2L 101 s vysokou odolností vůči oděru (Diiran, Kulaylka, Gashi). 013 s minimální hmotností a vysokou paropropustností (Baal, Boorsada)
  • z 2,5L 008 lehká a jemná tkanina s vyváženými vlastnostmi (Buurta, Kalunka). 019 pružná s minimální hmotností a vysokou paropropustností (Perak, Barafka). 013 s minimální hmotností a vysokou paropropustností (Kaluu)
  • z 3L 008-153 s jemnou podšívkou, solidní hmotností a vysokou paropropustností (Xoog, Shuluggii, Nanoxuub HI/TE). 008-051 lehká a jemná klasika s vyváženými vlastnostmi (Nanorak, Nanoxuub). 311 na bavlně s patinou přírodní klasiky (Nanosuuf, Anorak, Suufxuub). 101-051 s vysokou oděruvzdorností (Markab, Hurdada, Badda, Baraf)
  • z 3L 021-153 s měkkým a na omak příjemným povrchem. I na civilní nošení do města, stejně jako pro sportovní aktivity. K tomu pruží (Nolosha)

Na závěr k údržbě nanomembránového oblečení. V zásadě se neliší od starost o jakoukoli jinou, běžnou membránu. Praním všeobecně u membrán padá hodnota voděodolnosti dolů (nesmíme použít aviváž). Původní odolnost oblečení vrátíme zpět přežehlením, kdy teplo srovná vlákna do správné polohy. Teplem je myšleno do 150°C, program syntetika nebo přes přírodní tkaninu. Nemusíme se obávat, že praním přijdeme o vlastnosti, dané úpravou HYDROPHOBIC EXTREME. Společnost Nanomembrane materiály testuje až na 30 pracích cyklů, projdou i 24 h. trvajícím praním. Ale díky úpravě HE se výrazně snižuje špinivost, tedy potřeba praní (a řekněme si upřímně, kdo z nás pere membránovou bundu vícekrát, než 1x ročně?)

Neslibujeme zázraky, snažíme se jen pravdivě informovat. S tím, že můžeme udělat chybu. VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka.

Vladimír Bureš