NANOMEMBRÁNOVÉ MATERIÁLY A FARAMUGO

Proč nanomembrána (dále NMB), když může stačit membrána běžná? Protože jde o vývoj, další krok dopředu z hlediska funkčnosti oblečení.

Naše NMB tkaniny nejsou ošetřeny pomocí teflonu PTFE, při jehož zpracování jsou použita jedovatá a rakovinotvorná rozpouštědla. Neobsahují PFC, tedy škodlivé fluorkarbony. NMB je konstrukce velmi jemné, snadno se může poškodit. Na rozdíl od konkurence totiž nejde o fólii, ale o extrémně jemná vlákna. Tato nanovlákna jsou tak jemná, že nejsou vidět pod běžným mikroskopem – nanometr (nm) je jen miliardtina metru! Vedle takového vlákna je lidský vlas objemným lanem. Běžná membrána také obsahuje spoustu pojiva, bez „funkčních“ schopností. Proto můžete naší bundu do batohu zmačkat, aniž by jakkoli utrpěla.

Česká společnost NANOMEMBRANE je výrobcem nanomembrán. Aby se materiál mohl nazývat nanomembránou, musí mít průměr vlákna pod 500 nm. NMB má vlákna do 150 nm, tkanina obsahuje podstatně více pórů proti běžné membráně. Odolnost vodě ještě zajišťujeme lepením švů anglickou páskou Bemis a hydrofobní úpravou. Co očekáváme od membránových tkanin?

  • VODĚODOLNOST – vodní sloupec NMB bývá cca 20.000 mm, což pro použití v outdooru naprosto postačuje
  • PAROPROPUSTNOST – RET membrány je 0 Pa.m2.W-1, s vrchní tkaninou od 1,0 (neboli MVTR kolem 110.000 g/m2/24 h.). U jednotlivých tkanin záleží na síle a složení vrchní látky a podšívky, hodnoty má NMB na trhu zcela bezkonkurenční
  • PRODYŠNOST – co je pod 10 l/m2/s, je 100% větruodolné, materiály NMB jsou už od 1,01, vše tedy 100% odolné větru
  • HYDROPHOBIC EXTREME (HE) – patentovaná úprava NMB, kdy voda po povrchu tkaniny steče, nevsákne se. Navíc se to týká i olejových materiálů, takže nedochází ke znečištění. Tekutina se neudrží na povrchu tkaniny. Tato technologie je velice šetrná k přírodě, protože se aplikuje za sucha, neznečišťuje tedy vodu. 

Co je výhodou oblečení z našich tkanin? Především vynikající paropropustnost. Látky se vyznačují pevností a lehkostí. Nenabízíme drahou pláštěnku, ale skutečně funkční bundu do hor. Máme i pružné, tedy strečové, materiály. A to v líbivých ISPOtrends barevných odstínech. NMB tkaniny vás chrání před vlivy počasí – větrem, deštěm a sněhem, chladným vzduchem i přílišným horkem. Svou pevností vás chrání v případě nehody před odřením. Samozřejmě takaniny jsou lehké, těžké oblečení či obutí bere síly. A komfort uživatele zvyšuje množství velkých kapes pro uložení potřebných věcí nebo třeba velmi solidní kvalita ušití. Na druhou stranu, vše na světě je o kompromisech, každý si musí vybrat ty parametry, na kterých mu nejvíce záleží a obětovat něco jiného. 

A malá poznámka – leccos je opravitelné, není třeba hned vše vyhodit a koupit nové. Zajišťujeme u našich NMB výrobků doživotní servis.

Z jakých materiálů z hlediska vrstev ve FARAMUGu šijeme? 

  • z 2L, lehkých, se zateplovací vrstvou
  • z 3L/061, klasiky s podšívkou, určeno do hor, k vyšší zátěži
  • z 3L/153, kde lehká a tenká podšívka nahradí konkurenční 2,5L tkaniny s výhodou 3L

Něco k údržbě membránového oblečení.

Praním všeobecně u membrán lehce padá hodnota voděodolnosti, méně je někdy více. A nesmíme použít aviváž. Původní odolnost oblečení aktivujeme přežehlením, teplo vrátí vlákna do správné polohy. Teplem do 150°C, program syntetika nebo žehlením přes přírodní tkaninu. Praním hned nepřijdeme o vlastnosti, dané úpravou HYDROPHOBIC EXTREME. Ale opakovaným praním účinnost slábne. Tím, že se díky úpravě HE výrazně snižuje špinivost, není třeba tak časté praní (a řekněme si upřímně, kdo z nás pere membránovou bundu vícekrát, než 1x ročně?).

Postřeh, daný letitou praxí…..

Výroba tzv. „outdooru“ je celosvětovým hitem. Proč? Trh roste a lidi funkční oblečení žádají. Jenže většina výrobců umí jen kopírovat konkurenční bundy nebo kalhoty. A to není to samé, jako dlouhodobě vyvíjet a testovat v terénu, střih, materiál a celkovou vizáž. My patříme do malého procenta firem, kdy sami aktivně provozujeme outdoorové činnosti, cestujeme a testujeme. Vše v podmínkách, pro něž je naše oblečení určeno. Prostě, co nabídnu druhým, to bych si rád sám pořídil. Proto i na webu v sekci KDE JSTE BYLI V NAŠEM OBLEČENÍ/VYBAVENÍ? máme autentické fotky od lidí z terénu a ne modelek/modelů, focených reklamní agenturou. Oblečení sami navrhneme, otestujeme, poté doladíme a následně vyrobíme. Protože máme zkušenosti s použitím, víme, že některé části bundy jsou buď a nebo. Estetika nebo 100% funkčnost? A nás, více než módní trendy, zajímá funkčnost. Musíme sloučit protichůdné vlastnosti, jako je vodní sloupec vs. paropropustnost nebo odolnost vs. hmotnost. Kombinujeme také různé materiály. A – membránovou bundu, prodávanou pod 3.000,- Kč prostě neušijeme. Používáme kvalitní tkaniny, zipy a galanterii. Pokud bychom vše nahradili tím s nejnižší cenou a nechali si ušít v oblastech s velmi levnou prací celý kontejner, pak produkt bude levný. Jen bez jakékoli záruky a servisu, bez osobní invence a bez potřeby toho, cokoli umět, čistě jen za peníze. A k té kvalitě materiálů? Sami jsme udělali nepěknou zkušenost se zipy. Víme (díky nepříznivému počasí v horách), že leckteré „no name“ membránové tkaniny jsou jen lepším igelitem. V lepším případě, šusťákovinou se zátěrem.

Neslibujeme zázraky, ale snažíme se pravdivě informovat. S tím, že chybovat je lidské.

FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ

Vladimír Bureš