NANOMEMBRÁNOVÉ MATERIÁLY A FARAMUGO

Proč nanomembrána (dále NMB), když může stačit membrána běžná? Protože jde o vývoj, další krok dopředu z hlediska funkčnosti oblečení.

Naše NMB tkaniny nejsou ošetřeny pomocí teflonu PTFE, při jehož zpracování jsou použita jedovatá a rakovinotvorná rozpouštědla. Neobsahují PFC, tedy škodlivé fluorkarbony. NMB je konstrukce velmi jemné, snadno se může poškodit. Na rozdíl od konkurence totiž nejde o fólii, ale o extrémně jemná vlákna. Tato nanovlákna jsou tak jemná, že nejsou vidět pod běžným mikroskopem – nanometr (nm) je jen miliardtina metru! Vedle takového vlákna je lidský vlas objemným lanem. Běžná membrána také obsahuje spoustu pojiva, bez „funkčních“ schopností. Proto můžete naší bundu do batohu zmačkat, aniž by jakkoli utrpěla.

Česká společnost NANOMEMBRANE je dnes jediným (skutečným) výrobcem nanomembrán na světě. Aby se materiál mohl nazývat nanomembránou, musí mít průměr vlákna pod 500 nm. NMB má vlákna do 150 nm a obsahuje podstatně více pórů proti běžné membráně. Odolnost vodě pak zajišťujeme lepením švů anglickou páskou Bemis. Co očekáváme od membrán, že by měly umět?

  • VODĚODOLNOST – vodní sloupec NMB bývá cca 20.000 mm, což pro použití v outdooru naprosto postačuje
  • PAROPROPUSTNOST – RET membrány je 0 Pa.m2.W-1, s vrchní tkaninou od 1,0 (neboli MVTR kolem 110.000 g/m2/24 h.). U jednotlivých tkanin záleží na síle a složení vrchní látky a podšívky, hodnoty má NMB na trhu zcela bezkonkurenční
  • PRODYŠNOST – co je pod 10 l/m2/s, je 100% větruodolné, materiály NMB jsou už od 1,01, vše tedy 100% odolné větru
  • HYDROPHOBIC EXTREME (HE) – patentovaná úprava NMB, kdy voda po povrchu tkaniny steče, nevsákne se. Navíc se to týká i olejových materiálů, takže nedochází ke znečištění. Tekutina se neudrží na povrchu tkaniny. Tato technologie je velice šetrná k přírodě, protože se aplikuje za sucha, neznečišťuje tedy vodu. 

Co je výhodou oblečení a vybavení, ušitého z české nanomembrány? Je jí vynikající paropropustnost. Přitom se materiály vyznačují pevností a lehkostí. Na každém z nás je rozhodnutí, zdali chce drahou pláštěnku nebo skutečně funkční bundu do hor. NMB má i pružné, tedy strečové formy materiálu. A vše v líbivých ISPOtrends barevných odstínech. NMB tkaniny vás chrání před vlivy počasí – větrem, deštěm a sněhem, chladným vzduchem i přílišným horkem. Svou pevností vás chrání v případě nehody před odřením. Samozřejmě nesmí moc vážit, těžké oblečení či obutí bere síly. Celkově je naše oblečení z NMB velmi pohodlné díky lehkosti látek. A komfort uživatele zvyšuje množství velkých kapes pro uložení potřebných věcí nebo třeba velmi solidní kvalita ušití. Na druhou stranu, vše je o kompromisech, každý si musí vybrat ty parametry, na kterých mu nejvíce záleží a obětovat něco jiného. 

A malá poznámka – leccos je opravitelné, není třeba hned vše vyhodit a koupit nové. Zajišťujeme u našich NMB výrobků doživotní servis.

Z jakých materiálů z hlediska vrstev FARAMUGO šije své výrobky? 

  • z 2L, lehkých, určených k šití se zateplovací vrstvou
  • z 2,5L s vysokou paropropustností, přitom lehkých a jemných tkanin s vyváženými vlastnostmi
  • z 3L/061, klasiky s podšívkou, určeno do hor, k vyšší zátěži
  • z 3L/153, kde lehká a tenká podšívka kombinuje vlastnosti 2,5L a 3L/061

Něco k údržbě nanomembránového oblečení – v zásadě se moc neliší od starosti o jakoukoli jinou, běžnou membránu. Praním všeobecně u membrán padá hodnota voděodolnosti, nesmíme navíc použít aviváž. Původní odolnost oblečení vrátíme zpět přežehlením, kdy teplo srovná vlákna do správné polohy. Teplem do 150°C, program syntetika nebo žehlením přes přírodní tkaninu. Praním hned nepřijdeme o vlastnosti, dané úpravou HYDROPHOBIC EXTREME. Společnost Nanomembrane materiály testuje až na 30 pracích cyklů, projdou i 24 h. trvajícím praním. Tím, že se díky úpravě HE výrazně snižuje špinivost, není třeba tak časté praní (a řekněme si upřímně, kdo z nás pere membránovou bundu vícekrát, než 1x ročně?).

Postřeh, daný letitou praxí…..

Celá planeta se snaží vyrábět „outdoor“. Proč? Trh roste a lidi funkční oblečení žádají. Jenže většina výrobců umí jen kopírovat konkurenční bundy nebo kalhoty. A to není to samé, jako dlouhodobě vyvíjet a testovat v terénu, střih, materiál a celkovou vizáž. My patříme do malého procenta firem, v nichž lidé aktivně provozují outdoorové činnosti, cestují a testují. Vše v podmínkách, pro něž je naše oblečení určeno. Prostě jde o to, že co nabídnu druhým, to bych si sám pořídil. Proto i na webu v sekci KDE JSTE BYLI V NAŠEM OBLEČENÍ/VYBAVENÍ? máme autentické fotky od lidí z terénu a ne modelek/modelů, focených reklamní agenturou. Oblečení sami navrhneme, otestujeme, poté doladíme a následně vyrobíme. Protože máme zkušenosti s použitím, víme, že některé prvky bundy nejsou úplně estetické, ale jsou 100% funkční. Víme také, že názor z trhu je občas takový, že toto je dnes běžné a jiní to také dělají. Jenže my nejdeme po módních trendech, jdeme po funkčnosti. Musíme sloučit protichůdné vlastnosti, jako je vodní sloupec vs. paropropustnost nebo odolnost vs. hmotnost. Tkaniny odolné vůči oděru jsou méně pohodlné. Někdy je nutné oděv poskládat z více materiálů, třeba spodek nohavic nebo ramena. Membránovou bundu, prodávanou pod 3.000,- Kč prostě neušijeme. Používáme kvalitní tkaniny, zipy a galanterii. Pokud bychom vše nahradili tím s nejnižší cenou a nechali si ušít v oblastech s velmi levnou prací celý kontejner, pak produkt bude levný. Jen bez jakékoli záruky a servisu, bez osobní invence a bez toho, cokoli umět, čistě jen za peníze. A k té kvalitě materiálů? Sami jsme udělali nepěknou zkušenost se zipy. Víme (díky nepříznivému počasí v horách), že leckteré „no name“ membránové tkaniny jsou jen lepším igelitem. V lepším případě, šusťákovinou se zátěrem.

Neslibujeme zázraky, ale snažíme se pravdivě informovat. S tím, že děláme chyby. VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka.

Vladimír Bureš