ROZHOVOR S ŘEDITELEM PRABOSU JURAJEM VOZÁREM

Komu Prabos patří? Aneb, je za tím ryze český nebo i zahraniční kapitál?

Za Prabosem stojí ryze český kapitál.


Proč se majitel do šití bot vlastně vůbec pustil? Dá se na obuvi vůbec něco vydělat?

Nedá se říci, že by se do výroby pustil. Prabos je tradiční firmou, s historií delší, než má Baťa. Nejde tedy o vznik někdy v 90. letech, nýbrž o pokračování tradiční výroby ve Slavičíně, týkající se pracovní a lovecké obuvi. Vydělat se na obuvi dá, ale nejde o obrovské sumy. A ty se okamžitě reinvestují do strojů a technologií.
Jaký je rozdíl mezi outdoorovou a pracovní botou? A také vojenskou, loveckou…..?

Pracovní bota musí odpovídat evropské a české státní normě. Tou základní je norma EN ISO 20345 a 20347. Prabos má kolekci rozdělenu na pracovní, vojenskou a trekovou. Prabos se snaží, aby certifikaci měla i ta treková obuv. Certifikát totiž potvrzuje, produkt splňuje vysoké nároky na kvalitu zpracování a materiálů. V tom vidím přínos normy, že obuv musí mít předem jasně dané požadavky, na ni kladené. Tedy z hlediska propustnosti vodní páry, pohlcení energie na patě, oděru podšívku nebo ohybu podešve. Toto vše norma požaduje a běžná outdoorová obuv mít nemusí.
Kam dodáváte a jaké jsou vaše hlavní plnosortimentní prodejny? A do kterých zemí vyvážíte?

Pracovní boty jdou hlavně na český trh a méně na Slovensko. Vojenské boty dodáváme pro českou, holandskou, anglickou a německou armádu. Také pro policii Makedonie, Bulharska, pro městskou policii v polských Katovicích a Krakově. Nějaké boty šly i do střední Ameriky. Co se týče prodejen, tak s omezením, daným licencí na Gore-tex, jsou boty prodávány v prodejnách pracovní obuvi, dále lovecké a rybářské. A ve vlastních firemních prodejnách. Což by se mělo změnit s aplikací nanomembrány Nanodry v průběhu roku 2016. I tak bude důraz kladen na prodej v eshopech, ne velkoobchodně.

 

Kdo si Prabosky kupuje více – lidi na práci nebo na rekreaci do přírody?

Při daném omezení prodáme samozřejmě více pracovních bot.
Jaké boty se prodávají nejlépe? Jsou nějaké rozdíly mezi kraji nebo částmi republiky?

V severních a horských oblastech jsou požadovány více zateplené boty, ale zásadní rozdíly nejsou. Nejlépe jdou na odbyt boty kožené, vybavené membránou, dále polobotky kombinace useň/textil. Kotníkové boty jen celousňové.
Jaké letošní trendy vládnou?

Prabos patří ke konzervativním výrobcům a nesleduje módní trendy. Sledujeme tedy, aby obuv byla lehká, neklouzala, dobře tlumila na patě a byla paropropustná – tedy aby se nepotila noha.

 

Ustupují kožené boty, nebo si zachovávají své pozice?

Jde o to, co zákazník preferuje. Z pohledu prodeje je kožená bota levnější, než ta s membránou. Z pohledu vojenských bot, většina armád chce kožené boty s membránou. Je zajímavé, že největší evropská armáda, německá, upřednostňuje koženou obuv bez membrány. Z čehož plyne, že z pohledu středoevropského, má obuv bez membrány své výhody.

 

Jak nanomembrána versus Goretex? A je vůbec nutná všude membrána?

Domnívám se, že kombinace useň/textil vyžaduje použití klimamembrány. Na druhou stranu, celokožená bota vždy membránu nevyžaduje. Třeba do polobotek nemá moc smysl membránu dávat, model Eryx má bez ní výbornouparopropustnost. Membrána by odvod par jen brzdila. Pokud by bota přicházela dlouhodoběji do kontaktu s vodou, pak je třeba se zamyslet nad použitím membrány.

 

Jak padnou kopyta, třeba Italů, na českou nohu? Prostě, je výhodou mít botu od středoevropského výrobce?

Co se týče anatomie nohy, lidé jsou v několika skupinách. Naše, středoevropská, má kopyto kratší a masivnější. Kopyto pro nohu středomořského typu je delší a užší. Boty od jižních výrobců tedy je třeba důkladně vyzkoušet. Kopyto firmy Prabos prošlo dlouholetým vývojem a měřením. Je vyzkoušeno především armádou. Ale vše je individuální. Pro armádu má kopyto několik objemových stupňů, kdy obvod přes kloub prstů se může lišit o 3-4 mm.

 

Toto se týká mužské nohy, ale jak je to s kopyty pro ženskou nohu?

Anatomie nohy je pochopitelně rozdílná. Prabos má vyvinuté odlišné ženské kopyto pro pracovní obuv 0451. Ve vojenské oblasti je pak vyráběno běžné kopyto v menších velikostech. Většinou se ženská a mužská bota u výrobců nijak neliší, s ohledem na náklady.

 

Jak je to s podešvemi? Tedy, rozdíl mezi českými a italským Vibramem, jako je kvalita, životnost, ochrana paty, klouzavost….

V současnosti platí, že čím měkčí podešev, tím je méně klouzavá. Dle mé osobní zkušenosti u Vibramu měli problém spojit měkkou podešev – a tedy neklouzavou – s polyuretanovou mezipodešví. Vibram tedy jde spíše cestou tvrdších podešví. Ale to je téma na delší rozhovor. Jen složení gumové směsi je alchymie a vyžaduje jasnou představu, kde se bude chodit. Třeba požadavek na pracovní boty, aby byly oleji vzdorné, zároveň zvýší tvrdost podešví a tím klouzavost. Výhodou českého výrobce je blízkost místních výrobců gumy a podešví, s nimiž je pružná komunikace při vývinu směsí na podešve. Společnost Vibram je obrovská a část výroby má přenesenu do Číny. Zkušenost s nimi mám tu, že životnost jejich podešví není podle mých představ a že mají dlouhé objednací lhůty. Dle normy uvádíme třídu skluz SRA, SRB a SRC, která je nejvýše. V ní konstruujeme naše boty.

 

Má česká firma s tak dlouhou tradicí ambice zařadit se mezi světové TOP výrobce outdoorové obuvi?

Samozřejmě, vše je možné. Nevím, jestli naše ambice jsou až takové. Ale chceme se řadit po bok německým výrobcům. Jejich filozofie je podobná. Obávám se, že italská tendence, měnit každou chvíli kolekci, materiály a barvy, není to, co bychom my chtěli. My jsme ztratili pozice na outdoorovém trhu, protože tento trh je spojen s použitím membrány. Díky licenční smlouvě s Gore-texem bychom porušovali dohody. Ale smlouva nám umožňuje použít i jiné typy membrán.

 

Jak je to s lehčími, nižšími botami – maratónky, na ferraty – obsadí Prabos i tento segment trhu?

Jak jsem zmiňoval, kolekce trekové obuvi s membránou Nanodry musí vyžadovat jinou filozofii, kterou Prabos splňuje se svou současnou kolekcí. Tyto typy obuvi se objeví v nové kolekci, připravené v průběhu ledna 2016.

 

Všude je vidět pokrok, u bot jsou od nepaměti tkaničky a nahoře háčky. Je v dohledu něco revolučního z hlediska fixace boty na nohu?

Jsou suché zipy, gola systém – lanko stahované otáčením. My z hlediska konzervativního přístupu volíme běžné gumičky a tkaničky. Měníme kování, už ne kovové, ale z plastů. Nové systémy se objevují, ale ne masově.

 

Zatím jsme mluvili o turistice, pro horolezecké použití jsou jen Diamiry – co brání jejich lepší nabídce a novým modelům?

Přiznám se, že toto jsme neřešili. Cílem je, oslovit outdoor v tom nejmasovějším měřítku a do takových specialit jsme zatím nezabruslili.

 

Před cca 5-8 lety byly negativní ohlasy na Prabos, např. odlepování podešví. Co se změnilo, že Prabos nabízí zase TOP kvalitu?

Pravděpodobně byl problém hlavně na botě Condor, kdy gumový materiál podešve rychle stárnul. A že nebyl dodržen technologický postup lepení.

 

Co má smysl na roky používané a mé oblíbené botě ještě vyměňovat a opravovat?

Nabízíme servis v podobě výměny podešve a různých vkládacích stélek, dále tkaniček a celkové impregnace.

 

Dnes je důležitá ekologická stránka výroby a ochrana zdraví zaměstnanců, práce s lepidly, gumou, opracování kůže. Jak má Prabos oproti konkurenci zvládnutou tuto problematiku?

My především musíme sledovat limity znečištění, dané zákonem. To se týká rozpouštědel v lepidlech. Useň nakupujeme už zpracovanou, tedy zbavenou škodlivého chromu, což zabezpečuje koželužna. Gumu zpracováváme také jako hotový produkt. Veškerý odpad zužitkováváme, kdy kůže jde třeba na brašny, opasky…..Lepidla v rámci moderního trendu nahrazují vodou rozpustné, ale já osobně se domnívám, že nikdy v použití pro armádu a outdoor nebude u takového lepidla dosaženo požadované pevnosti.

 

Otázky dle J. Turka a V. Bureše, rozhovor dělal a přepsal Vladimír Bureš