Vyberte si nanomembránovou bundu od Faramuga

Faramugo nabízí tyto bundy pro outdoorové aktivity. V čem se liší, proč nestačí jeden model?

Máme modely Xoog 3L, Nanorak 3L, Buurta 2,5L a Perak 2,5L, Dalbasho 3L a Nolosha 3L. Rozeberme si rozdíly, v čem se liší a kde jsou výhody té které bundy.

  • jak je jasné z názvu, Xoog je plnohodnotná 3 vrstvá bunda. Stejně tak Nanorak, Dalbasho a Nolosha. Buurta a Perak jsou sice z lehkého, ale choulostivějšího na poškození, 2,5 vrstvého laminátu
  • z hlediska vrchního materiálu, 008 je velmi jemný a příjemný na nošení a možnost barevných kombinací je shodná u Xoogu, Nanoraku i Buurty. Perak se materiálově liší (a tedy i barevně). Nolosha je velmi jemná, jako přírodní a má velmi zajímavé barvy. Dalbasho naopak tužší, oděru dobře odolávající.
  • co se týče gramáže, Nanorak se 150 g/m2 je v porovnání s konkurencí lehkou, ale proti ostatním porovnávaným robustnější bundou. Xoog má kompromisních 120 g/m2. Buurta 90 g/m a Perak 65 g/m2. Vyšší gramáž zajistí více tepla a delší životnost, ale při vyšší hmotnosti bundy. Nolosha je těžší, 162 g/m2 a tedy i teplejší, Dalbasho má poctivých 215 g/m2.
  • větruodolnost je všude stejná, bundy neprofouknou. Stejně jako ošetření tkaniny HE. Zde rozdíly nehledejme
  • vodní sloupec, neboli kolik vody tkanina snese? Nanorak a Buurta mají běžných 20.000 mm, Xoog a Nolosha „jen“17.000 mm (v běžné praxi postačujících). U Peraku jde o hodnotu 10.000 mm. Na celodenní vytrvalý déšť nic moc, ale na hodinový trénink za deště zcela vyhovující. Naopak Dalbasho je stavěné na déšt s 23.000 mm.
  • paropropustnost – a ta je u membránové bundy nejdůležitější. Zde na celé čáře vítězí Perak s RET 1,1 Pa.m2.W-1 (resp.MVTR 109.000 g/m2/24 h.). Zcela logicky, jde o tenký 2,5 vrstvý materiál, bunda je určena pro velmi intenzivní (a tedy i krátkodobý pohyb). Buurta má RET 1,4 Pa.m2.W-1 (MVTR 86.000 g/m2/24 h.) a Xoog i Nolosha MVTR 85.000 g/m2/24 h. Což je na trhu absolutně nadprůměrná hodnota. U Nanoraku je naměřeno RET 3,1 Pa.m2.W-1 (MVTR 39.000 g/m2/24 h.), což je ve své kategorii velmi solidní hodnota (bývá kolem 20.000 MVTR). Dalbasho pak RET 3,5 Pa.m2.W-1 (MVTR 34.000 g/m2/24 h.)

A shrnutí? Neboli pro jakou se rozhodnout?                               

Nanorak je klasika pro horolezectví a vysokohorskou turistiku. Je s námi od samého počátku, je a bude (snad) žádaná. Robustní, přitom lehká. Díky charakteru nanomembrány ji můžete doslova slisovat do batohu a nijak tím neutrpí. Můžete v ní nosit 30 kg batoh, bez ohledu na názor zad. Prostě – najdete u ní to, co od membránové bundy očekáváte (a snad i něco navíc).

Xoog je univerzální volba. Pro horolezectví, pro fajnšmekry a pro ty, co nechtějí kompromisy ve funkčnosti. Vymakaná do detailu, můžete v ní lézt po horách, stejně tak jako vyrazit na běžky či na kolo. Příjemná na těle i do batohu. Lehká a tenká, výborná paropropustnost, 2-cestný zip.

Dalbasho je určena pro horolezectví. Střih, kdy rukávy se nevyhrnují. Odolná oděru, těžší a robustnější. Ideální do vyšších hor i pro náročného turistu.

Nolosha je univerzální 3-sezónní bundou s měkkým a na omak příjemným povrchem. I na civilní nošení do města, stejně jako pro sportovní aktivity. Kapku více do „paní módy“ K tomu navíc pruží.

Buurta je záložní a tréninková bunda. Jednoduchá, ale s tím, co je třeba. S kapucí, ale ne na přilbu. Nemá větrací zipy, není důvod. Je bez podšívky, nanomembrána je chráněna speciálním potiskem. Těžký batoh ji brzy zničí. I agresivní vous membránu časem odře (je třeba u mužů se holit. Platí i pro ženy, požívající steroidy).

Perak je určen na krátkodobé a lehké aktivity z domu. Pro trénink nalehko, na běh, běžky, kolo či koloběžku. Nebo na šachový turnaj v parku za uragánu. Bunda je maximálně odlehčená. A je pružná, takže více na tělo, přizpůsobí se pohybu. Je bez podšívky, nanomembrána je chráněna speciálním potiskem.

Samozřejmě, výčet není kompletní. Chybí zde zateplené bundy, městské, rybářské…… Chceme Vám tímto článkem usnadnit orientaci v našich nezateplených a plně funkčních bundách pro intenzivní sportovní aktivity. A to samé platí i pro kalhoty. Tedy z hlediska materiálového porovnání.

A ještě jedná důležitá poznámka na závěr – třeba materiál 008 existuje v 9 atraktivních barvách. Což nabízí moc kombinací, ne vše uvádíme na webu u produktu. Můžete si říci o vámi zvolenou kombinaci barev, na kterou nenarazíte. Ušijeme ji.