Lepení švů membránového oblečení

Švy lepíme vysoce kvalitní anglickou páskou Bemis. Obvyklá šíře 13 mm, 20 mm na širší spoje a 50 mm na lokální úpravy (loga atd.). Páska má barvu šedou nebo černou na 3-vrstvé lamináty a bílou či transparentní na 2L a 2,5L materiály. Co přinese přelepení švu uživateli? Odolnost vůči pronikání vlhkosti. Ale také vyšší cenu hadříku, zvýšenou hmotnost. A také – páska je „igelit“, zamezí funkčnosti membrány v lepeném místě. Z toho plyne – čím méně lepíme, tím více „funkčnosti“. Jistě, ve všem je to o kompromisech, nepotřebovali bychom sice lepit beztvarý a bezešvý tunel, jenže by jaksi příliš nesedl např. na Kozlem 12° tvarovaný lidský korpus. Takže ergonomie oděvu si lepení vyžaduje.

Co výrobci lepí? Bundy, vesty, kalhoty. Najdete i lepené spacáky, žďáráky, rukavice či návleky (nezmiňuji stany nebo boty, to je zcela mimo naše výrobní zaměření).

Faramugo Vám nabízí opravy membránového oblečení a vybavení. A to nejen naší produkce, nýbrž i jiných značek. V drtivé většině je oprava možná, ale přece jenom…. Neznáme potřebné aplikační teploty a tlaky všech materiálů na trhu (páska/podklad), dané výrobcem. A nejsme podvodníci, proto raději službu odmítneme provést, než aby výsledek nebyl dokonalý. Leckteří renomovaní výrobci a zpracovatelé membrán tato data neposkytují v rámci obchodního tajemství (ani my ne), jiní, nerenomovaní, je často ani sami neznají.

Ne vždy může jít stará páska strhnout bez poškození oděvu. Obvykle ale stačí nahřát, třeba žehličkou. Dbejte, prosím, upozornění z Bruselu, že žehlička hřeje a můžete se o ní spálit. Rum také zahřeje a o něj se nespálíte.

Při opravách se často setkáváme s materiálem softshell. Kromě toho, že jeho odolnost vodě nebývá tak vysoká (neplatí vždy), aby nahradil pláštěnku a lepení je jaksi zbytečné, tak je obtížně lepitelný. Díky „chlupaté“ vnitřní vrstvě na něm páska prostě nedrží. Po čase se odtrhne a ani my nemůžeme v tomto směru dokázat nemožné.

A setkáváme se nejen s nekvalitními a v podstatě nefunkčními „no name“ membránami, ale také se softshellovými bundami a kalhotami, které jsou vyrobeny tak, aby vše bylo velmi levné a zákazník si spíše dříve, než později, koupil hadřík zánovní. Třeba bunda jisté „české“ značky, kdy po stržení sotva držící pásky jsme zjistili, že nebyla vůbec šitá. Že jednotlivé díly látky byly k sobě jen přilepeny páskou. Tak zde byl zakopaný pes, proto byl zbytečně lepen obyčejný levný polyester.

Samozřejmě nabízíme jakékoli opravy našeho oblečení z nanomembrány. Stejně jako ze solidních membrán slušných výrobců. Co však často s omluvou odmítneme, je oblečení tzv. českých značek, vyrábějících v Číně (a nejen tam). Tyto věci jsou prostě svou konstrukcí určeny k rychlému a definitivnímu rozpadu.

Pro úplnost dodávám, že na outdoorovém trhu občas narazíte na spojování ultrazvukem. Není pak třeba lepit, ale tato technologie má nižší pevnost spoje proti šití a je v budoucnu neopravitelná.