Optická vlákna a Faramugo

Můžeme využít dva typy reflexního materiálu – pasivní a aktivní.

                Pasivní reflexní materiál je takovým zrcadlem, odrážejícím světlo. Sportujícího člověka musíme nasvítit, abychom jej viděli. Ale nejde jen o bezpečnost na krajnici „okresky“ za pošmourného podzimního večera. Aktivní reflexní materiál může ochránit před úrazem děti i dospělé na frekventované sjezdovce. Pomůže nám se lépe najít v mlze v běžecké stopě. Při vícedenním přechodu zasněžených hor nám osvítí cestu i zpříjemní večerní vaření.

O co jde? Tenké optické vlákno je spojeno s miniaturním zdrojem. Ve zdroji je LED dioda, ta optické vlákno nasvítí. Stranově vyzařující polymerní vlákno dokáže svítit v celé délce. Je uloženo v textilním opletu, zajišťujícím perfektní vedení světla a chránícím světlovod před mechanickým poškozením. Můžeme tak vlákna všít do brašen, batohů a nanomembránových bund. Nebo si navlékneme „kšíry“ EquiRay přes jakoukoli bundu či dres, upravíme velikost a můžeme vyrazit. Paspule SCILIF SunFibre jsou lehké, flexibilní, mechanicky odolné a pratelné. Zdroj dobíjíme za pomoci běžného mikro USB rozhraní. Po dobití si rozsvítíme ve žluté nebo bílé barvě světla (lze na přání i jinou). Svítíme ve 3 módech dle intenzity světla nebo můžeme blikat.

Největší výhody:

  • Viditelnost až na 5 km
  • Aktivně vyzařují do všech stran – 360 °
  • Pratelné až na 40 °C v pračce (s odpojenou a vyjmutou kontrolní jednotkou)
  • Výdrž svícení od 2 – 20 hod. (podle intenzity svícení a podle kapacity baterie)
  • Snadno se dobíjí přes mikro USB univerzální dobíječkou
  • Přepínání intenzity svícení
  • Funguje i za velmi nepříznivého počasí

Od listopadu 2017 nabízí Faramugo k prodeji svítící kšíry, vesty nebo náramky. A od konce ledna 2018 máme v sortimentu bundu Dirxiga 3L a brašnu na koloběžku Bac! Městskou policií ve Zlíně je v zimě 2018/2019 testována svítící vesta. Ta může pomoci pořadatelům akcí, probíhajících v noci a za špatné viditelnosti. Tam, kde je nutné nebo žádoucí, aby byl pořadatel dobře vidět.