Lepení švů membránového oblečení

Švy lepíme vysoce kvalitní anglickou páskou Bemis, šíře 13 mm, 20 mm na širší spoje a 50 mm na lokální úpravy (loga atd.). Páska má barvu šedou nebo černou na 3-vrstvé lamináty a transparentní na 2L a 2,5L materiály.

Co přinese přelepení švu uživateli? Odolnost vůči pronikání vlhkosti. Ale také vyšší cenu hadříku a mírně zvýšenou hmotnost. Je třeba si uvědomit, že páska je „igelit“, zamezí funkčnosti membrány v lepeném místě. Z toho plyne – čím méně lepíme, tím více „funkčnosti“. Jak vždy, je to o kompromisech. Bunda není beztvarým a bezešvým tunelem, ten by jaksi příliš nesedl např. na Kozlem 12° tvarovaný lidský korpus. Ergonomie oděvu si lepení vyžaduje a každá bunda v rubu skrývá mnoho metrů pásky.

Co výrobci lepí? Bundy, vesty, kalhoty. Najdete i lepené spacáky, žďáráky, rukavice či návleky (nezmiňuji stany nebo boty, to je zcela mimo naše výrobní zaměření).

Faramugo Vám nabízí opravy membránového oblečení a vybavení. A to nejen naší produkce, nýbrž i jiných značek. V drtivé většině je oprava možná, ale přece jenom…. Neznáme potřebné aplikační teploty a tlaky všech materiálů na trhu (páska/podklad), dané výrobcem. A nejsme podvodníci, proto raději službu odmítneme provést, než aby výsledek nebyl dokonalý. Leckteří renomovaní výrobci a zpracovatelé membrán tato data neposkytují v rámci obchodního tajemství (ani my ne), jiní, nerenomovaní, je často ani sami neznají.

Ne vždy může jít stará páska strhnout bez poškození oděvu. Obvykle ale stačí nahřát, třeba žehličkou. Dbejte, prosím, upozornění z Bruselu, že žehlička hřeje a můžete se o ní spálit. Rum také zahřeje a o něj se nespálíte. Zde je jasné, co je lepší.

Při opravách se často setkáváme s materiálem softshell. Kromě toho, že jeho odolnost vodě nebývá tak vysoká (neplatí vždy), aby nahradil pláštěnku a lepení je jaksi zbytečné, tak je obtížně lepitelný. Díky „chlupaté“ vnitřní vrstvě na něm páska prostě nedrží. Po čase se odtrhne a ani my neumíme nemožné.

Často se setkáváme nejen s nekvalitními a v podstatě nefunkčními „no name“ membránami, ale také se softshellovými bundami a kalhotami, které jsou vyrobeny tak, aby vše bylo velmi levné a zákazník si spíše dříve, než později, koupil hadřík zánovní. Třeba u bund některých značek jsme po stržení sotva držící pásky zjistili, že nebyla vůbec šitá. Že jednotlivé díly látky byly k sobě jen přilepeny páskou. Zde byl zakopaný pes, byl zbytečně lepen obyčejný levný polyester.

Samozřejmě nabízíme jakékoli opravy našeho oblečení z nanomembrány. Stejně jako ze solidních membrán slušných výrobců. Co však často s omluvou odmítneme, je oblečení tzv. českých značek, vyrábějících v Číně (a nejen tam). Tyto věci jsou prostě svou konstrukcí určeny k rychlému a definitivnímu rozpadu. Což se týká i věcí staršího data výroby, desetiletou bundu většinou už neslepíme.

Nabízíme pouze částečné lepení a menší opravy. Proč neslepíme celou cizí bundu?

a)kompletní lepení cizí bundy, jejíž konstrukci neznáme, je tak náročné, že vyjde v cenovém nepoměru proti nové bundě. Na rovinu řečeno – nikdo nechce tahat horké kaštany z ohně za ty, co si nechají ušít levně v Asii, aby vydělali a další zodpovědnosti se zřeknou. Oprava tak může přesáhnout výrobní cenu oděvu

b)nedostaneme se do záhybů, rukávů atd. Lepíme totiž během výroby díl, šije se, lepí atd. až do vzniku komplet bundy

c)pokud na tkanině páska už nedržela, nebude držet ani nová. Tkanina obsahuje zbytky lepidla, potu, špíny, pracích prostředků….. Nebo prostě už má látka své za sebou…..

d)a na závěr – jednou lepená bunda mívá na sobě zbytky lepidla, znečistí nám lepicí válec. A my jako výrobce lepíme prioritně nové výrobky Faramugo

Pro úplnost dodávám, že na outdoorovém trhu občas narazíte na spojování ultrazvukem. Není pak třeba lepit, ale tato technologie má nižší pevnost spoje proti šití a je v budoucnu neopravitelná.

Nabízíme na produkty Faramugo 3-letou záruku a kompletní servis. K opravě nabízíme jako bonus slevu na naše oblečení – viz fotogalerie.

Pro Vaši informaci (leden 2020) – zvládli jsme už stovky oprav, celkově od 46 značek oblečení. Z čehož celých 50% tvoří 5 značek. S podílem z celkového počtu oprav Nord Blanc 15%, Husky 13%, Alpine pro 10%, North Face 7% a Salomon 5%.