Váš český horokrejčí
English   polski

NANOMEBRÁNA NENÍ REVOLUCE, ALE JE EVOLUCÍ!

Vladimír Bureš 28.11.2021

Faramugo je 1. firmou na světě

Na outdoorovém trhu je už letitým fenoménem oblečení s funkční membránou. A poměrně nově i s nanomembránou. V nanomembránových tkaninách je Česko vedle USA a Koreje lídrem trhu. Faramugo je 1. firmou na světě, aplikující do oblečení sériově nanomebránovou technologii. I proto si můžeme dovolit říci, že NANOMEBRÁNA NENÍ REVOLUCE, ALE JE EVOLUCÍ!

Co to tedy jsou membrány?

Jsou to 3-L lamináty vrchní tkanina/membrána/podšívka. Při nenáročném pohybu fungují veškeré membrány na trhu. Pokud se ovšem jedná o horolezectví a náročnou turistiku (tedy větší stoupání, těžší batoh, horší klimatické podmínky), vše fungovat až tak nemusí a sami už zaznamenáme rozdíly mezi membránovými textiliemi. Tyto textilie neprofoukne vítr, neměly by snadno promoknout a naopak by měly dýchat směrem ven, tedy být paropropustné. Krátce, jde o nepro-pro matroše. Bývaly 2 typů-

Mikroporézní membrána

S malými póry v tkanině. Póry „pustí“ vodní páru ven, membrána je tak paropropustná. Naopak, díky povrchovému napětí materiálu do pórů nemůže vniknout žádná voda. Nevýhodou je, že praním a nečistotami během let používání (prach, pot), klesá paropropustnost a časem i nepromokavost.

Neporézní membrána

Je jednolitou vrstvou, tedy bez pórů. Díky konstrukci membrány jsou vodní molekuly vody „tlačeny“ z rubové strany na lícní a zde se odpaří. Tkanina tedy nepromokne, protože její jednolitost nepustí vodu. PUR vrstva ochrání teflon před nečistotou a poškozením.
A tady jsme u síly membrány – ta sama o sobě plus ochranné vrstvy není úplně tenká. A právě tenká membrána zajistí snadný odvod vlhkosti. Ovšem zároveň je lehce poškoditelná. Chrání ji tedy oboustranně nalaminovaná ochranná vrstva. Což zvyšuje hmotnost bundy.

Nanomembrána

Je třeba si uvědomit tato fakta:

-Jiná bude papropropustnost za hezkého a suchého počasí a jiná za značného venkovního vlhka. A některá membrána bude dokonale nepromokavá a „dýchat“ bude až za vlhka. Prostě, musíte se zpotit, a bunda jaksi nastartuje, takže za suchého dne budete neustále v mírně vlhkém odění. Jiné materiály neberou ohled na vlhkost vzduchu a lépe dýchají. Často jsou velmi lehké, ale tím i více trpí oděrem. A jsou na trhu špičkové materiály, ovšem prodejnost sráží chybějící všudypřítomný marketing.

-Pokud valíme do kopce se sviní na hrbu, potíme se ve všem. I ve vietnamském tričku s nulovou gramáží. A to těžko brání odvodu vlhka nějakou tloušťkou matroše! Takže zázraky nečekejme. Vše berme s rezervou, u nového auta taky měří spotřebu za ideálních podmínek někde na okruhu. Reálná bude jinde. Takže čísla výrobců nejsou vymyšlená, ale jaksi v přírodě zkušenost může ukázat něco jiného.

-je třeba si uvědomit ještě jednu skutečnost – pokud bundu pěchujeme hlava nehlava do báglu, laminát časem popraská a bunda ztratí svou nepromokavost. Což platí i pro ošetřování, neždímejte membránu ručně, mačkáním a kroucením potřebné vlastnosti spolehlivě odstraníte.

-a jak se obléci? Lépe, než softshellovou bundu (byť s membránou), je lepší „softšelku“ nechat doma a obléci lehkou bundu z kvalitního fleece. Bude dýchat a na ni pak membránovou větrovku. Nepromokne, neprofoukne a bude dýchat. Softshell sice do určité míry odolává vodě, ale časem nasákne. Toto platí v případě horských aktivit, kdy hrozí i déšť či mokrý sníh.