Váš český horokrejčí
English   polski

Opravy a pohled do zákulisí

Vladimír Bureš 17.10.2022

Chcete nahlédnout do zákulisí outdoorové výroby? Jak to ve světě chodí?

Opravovali jsme kalhoty nejmenované světové značky od S. Materiál GTX, nejvyšší řada do hor, rok staré. Údajně z Francie (proč se nepochlubit Evropou?), výroba Bangladéš. Čína jako dílna světa se naučila vyrábět kvalitně, ale v Bangladéši jde výhradně o otrockou práci a super nízkou cenu. Ne, kvalitu prostě neumí. Kalhoty Made in Bangladesh? V rozkroku použitý nevhodný šev s minimálním založením. Namáhané, dlouho držet nemůže. Zipy YKK, ale neprošly kontrolou kvality, vypadávají zuby. Poutka na kšandy z pružného materiálu, ale šito nepružnou nití, praskají a visí všude kolem. Tkanina místy rozlaminovaná, vzduchové bubliny.

Ve Faramugu řešíme dilema. Opravovat nebo neopravovat cizí produkty? Pomoci lidem a ekologii nebo nedělat užitečné idioty korporátům, co vydělávají nesrovnatelně více, než my?
A ne každá technologie je dnes dobrá. Častým cílem je design ve chvíli prodeje. Kupte a už otvírejte peněženku pro nákup dalšího kusu oblečení. Protože právě koupený vám nemá vydržet. To byste dlouho nic nekupovali.
A ne všechno lze opravit. Práce v Česku je tak zatížena daněmi a poplatky, že je oprava dražší, než ušití nové věci.