Váš český horokrejčí
English
Váš český horokrejčí
Englishpolski

Máte rádi umění? Podpořte Faramugo!

V naší přidružené dílně NelaArt umíme leccos vytvořit... Třeba kresby, malby, keramiku.

Autorská kniha V. Bureš: Dobrodružství v prášku.

S cestovatelem a dobrodruhem se projdeme pestrou přírodou. Hory a řeky, obojí se v knize prolíná. Vylezeme na české pískovce, navštívíme Korsiku, Alpy, Himálaje či Pamír. Tam všude jsou lidé a člověk se ve vypjatých situacích leckdy chová zvláštně. V horách i na vodě mnohdy jde o „hubu“, jako odlehčující ingredience je namíchán černý humor s jemným filozofickým přesahem. Kniha nabízí skutečné historky, poukazuje na naše slabůstky a nabízí tipy pro zápis do knihy rekordů. Jaké to je, dvakrát dostat bleskem? Nebo být dvakrát spláchnut? Obdivovatelé přírody a turisté, horolezci, vodáci. Ti vědí, o čem to celé je a mohou porovnávat. Pokud jste tuto sféru lidské činnosti nepoznali, poodhalíte její oponu.

Podívejte se na pár fotek z míst, které popisují příhody v knížce. Třeba co taková expedice, kde jsme byli jako první na odlehlé šestitisícovce?

    Malá ukázka, o čem si můžete přečíst.

    První incident proběhl už v Budapešti, když jsme s Bohoušem spali v jinak prázdném kupé. Snad šlo o předky předaný instinkt, možná o kožní vyrážku nebo jen rejdy blechy neposedy, co Bohouše probralo z hlubokého spánku. Zatímco já jsem nadále tvrdě spal, poctil naše kupé svou poctivou přítomností nepoctivý zloděj. Jednalo se o propagátora cestování nalehko, protože mě rychle zbavoval nadbytečné zátěže, ledvinky s pasem a penězi. Bohouš se ujal pouze v ponožkách (měl i hodinky a další nezbytnou garderóbu, umožňující mu pobývat ve slušné společnosti) role pronásledovatele zlotřilého lumpa a přímo ze schodků vagónu skočil chlapovi  na záda. Noční zlotřilec se ztěžka zvedl, Bohouše setřásl a oprostěn od nevítané zátěže zmizel v noční tmě. Obutí ponožkami další pronásledování znemožnilo. Postrádaly protiskluzové hroty a Bohouš tak v každé zatáčce dlouhým hrabáním připomínal lachtana, pronásledujícího geparda. Naštěstí ledvinka zůstala nadále v mém vlastnictví a balkánská cesta se dočkala pokračování i svého cíle.

    Ale tento text v knize nenajdete. Bude v pokračování, které je zatím rozpracované...